• 1

  1

 • 2

  2

 • 3

  3

 • 4

  4

 • 5

  5

 • 6

  6

2275Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej (w tradycji ludowej zwane Bożym Ciałem) jest to święto obchodzone przez Katolików ku czci Najświętszego Sakramentu. Jest to święto obowiązujące Katolików do uczestniczenia w tym dniu we mszy świętej.
W Polsce Boże Ciało zostało ustanowione dniem wolnym od pracy. Boże Ciało jest świętem obchodzonym 60 dni po Wielkanocy, dlatego jest to święto ruchome.
W Polsce tradycyjne uroczystości związane ze świętem Bożego Ciała obejmują mszę świętą, po której następuje procesja do specjalnie zbudowanych na ten cel czterech ołtarzy. Przy każdym z ołtarzy odczytywany jest fragment jednej z czterech Ewangelii, opowiadający o Eucharystii. W uroczystej procesji biorą udział wierni, często ubrani w ludowe stroje. Dzieci posypują drogę procesji kwiatami, niesione są święte obrazy i śpiewane pieśni ku czci Najświętszego Sakramentu.
W tym roku msza święta odprawiona została koło świetlicy wiejskiej w Burkatowie. Na mszy świętej została poświęcona figura Matki Boskiej Fatimskiej ufundowana przez parafian, która w uroczystej procesji przewieziona została do kapliczki koło mostu w Burkatowie. Następnie procesja udała się w kierunku młyna gdzie na wysokości remizy był drugi ołtarz. Trzeci ołtarz zlokalizowany był koło byłej piekarni a ostatni czwarty koło remizy. Zapraszamy do galerii zdjęć.

2048

Warsztaty ekologiczne, z konstruowania latawców, tworzenia biżuterii, lemolandia, mecze BUMPER BALL, gry i zabawy sportowe, pokazy jednostki OSP, występy zespołów folklorystycznych, pływanie pontonem a na koniec zabawa taneczna którą poprowadzi DJ MARQUS. To właśnie dla dzieci organizatorzy  przygotowali najwięcej atrakcji, choć i dorośli mogli znaleźć coś dla siebie.

XII Przegląd folklorystyczny „Śpiewanie nad Bystrzycą” otworzył występ Mażoretek z Pszenna. Na scenie zaprezentowało się kilkanaście zespołów ludowych, a wśród nich Zespół „Bystrzyca” związany z Przeglądem od samego początku. Mimo upału artyści czarowali gości swoim śpiewem, pięknem strojów ludowych, temperamentem i pełnym energii występem na scenie.

Równolegle na płycie boiska sportowego odbywał się festyn rodzinny. Najwięcej atrakcji przygotowano z myślą o dzieciach. Pływanie pontonem, warsztaty z konstruowania latawców, tworzenia biżuterii, zjazdy na linie w asyście OSP Burkatów, dmuchane zamki czy mecze BUMPER BALL przyciągały jak magnes najmłodszych uczestników rodzinnego świętowania w Burkatowie. Spragnieni odpoczynku rodzice mogli się zrelaksować przygotowując lemoniadę według własnego uznania i odpocząć na leżakach.  Atrakcją festynu było również losowanie kuponów na lot balonem.

Do wspólnego, rodzinnego świętowania zapraszali: wójt gminy Teresa Mazurek, Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji, sołectwo Burkatów, KGW Burkatów, OSP Burkatów i LZS Świdnica.

Na koniec zaprezentowali się członkowie grupy rekonstrukcyjnej z „Sowiogórskiego Towarzystwa Historyczno-Krajoznawczego” w Srebrnej Górze, którzy w upale w pełnym umundurowaniu udali się pod pomnik upamiętniający „Bitwę pod Burkatowem” następnie oddali salwę z broni czrnoprochowej na zakończenie przeglądu folklorystycznego.

Warsztaty ekologiczne, z konstruowania latawców, tworzenia biżuterii, lemolandia, mecze BUMPER BALL, gry i zabawy sportowe, pokazy jednostki OSP, a na koniec zabawa taneczna którą poprowadzi DJ MARQUS. Te i wiele innych atrakcji czekają na wszystkich chętnych, którzy w sobotę 15 czerwca o godz. 14.30 zawitają do Burkatowa na Festyn Rodzinny oraz XII Przegląd Folklorystyczny „Śpiewanie nad Bystrzycą”. Do wspólnego, rodzinnego świętowania zapraszają: wójt gminy Teresa Mazurek, Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji, sołectwo Burkatów, KGW Burkatów, OSP Burkatów i LZS Świdnica.

festynburkatow1

sprzatanie male

150Miłośnicy kolei jak również mieszkańcy Burkatowa z pewnością wiedzą już, że linia kolejowa ze Świdnicy Kraszowice do Jedliny Zdrój jest w remoncie, a więc już w niedługim czasie możemy spodziewać się składów pasażerskich. Wiemy już, że w Burkatowie powstanie przystanek, dlatego zapewne wielu z nas będzie korzystało z tego środka lokomocji. Na dzień dzisiejszy do Bystrzycy Dolnej są już ułożone nowe tory a w Burkatowie jak również Bystrzycy Górnej trwają prace przy usuwaniu drzew i krzewów. Zdjęcia zrobione od stacji Bystrzyca Górna do mostu przy Kruczej Skale w Lubachowie. Zapraszam do galerii.

 

soltys27 lutego 2019r. o godzinie 18 00 w Świetlicy Wiejskiej w Burkatowie zostanie przeprowadzony wybór Sołtysa oraz Rady Sołeckiej. Prawo wybierania (czynne prawo wyborcze) sołtysa i członków rady sołeckiej ma każdy obywatel polski, który najpóźniej w dniu wyborów kończy 18 lat i stale mieszka na obszarze sołectwa. Wszystkich mieszkańców naszej miejscowości zapraszamy do udziału w wyborach.

odpadyOd 6 marca do 10 kwietnia na terenie 33 sołectw gminy Świdnica przeprowadzona zostanie zbiórka odpadów wielkogabarytowych (meble, dywany, wykładziny, wanny itp.) i zużytego sprzętu RTV/AGD, (radia telewizory, monitory, lodówki, pralki, odkurzacze itp.). Wzorem roku ubiegłego odpady będą odbierane spod miejsca zamieszkania, po wcześniejszym telefonicznym zgłoszeniu adresu odbioru do Urzędu Gminy Świdnica.
Odpady wielkogabarytowe będą odbierane wyłącznie po wcześniejszym telefonicznym zgłoszeniu do Urzędu Gminy Świdnica adresu odbioru. Nr tel. 74 852 30 67, 74 852 12 26, 74 852 24 88 wew. 310 lub 320.
Odpady należy wystawiać przed domem w terminach odbioru zgodnych z harmonogramem, po wcześniejszym telefonicznym zgłoszeniu.
Termin odbioru odpadów dla Burkatowa 27 marca 2019r.(odpady należy wystawiać do środy do godz. 6:00 !!!)
Termin i godziny przyjmowania telefonicznego zgłoszenia dla Burkatowa 19-25 marca 2019r. (od 7:00 do 15: 00)

male spotkanie noworoczneTradycyjnie już w styczniu sołtys wraz z radą sołecką zaprosił wszystkich mieszkańców naszej miejscowości na spotkanie noworoczne. Mieszkańcy Burkatowa licznie przybyli na spotkanie oraz zaproszeni goście: wójt gminy Teresa Mazurek, przewodnicząca Rady Regina Adamska i sekretarz Jadwiga Generowicz. Gości przywitał sołtys a zarazem radny Gminy Świdnica Bronisław Dratwa. Występ kolędniczy Teatrzyku Pogwarki prowadzony przez panią Teresę Kmerę rozbawił całą publiczność, szczególnie wspaniała rola Żyda. Wójt Gminy pani Teresa Mazurek podkreśliła, że w Burkatowie czuje się wyjątkowo dobrze, a atmosfera świąt udzieliła się każdemu. Był czas na wspólne rozmowy, kolędowanie. Nie zabrakło pysznych potraw na stole, przygotowanych przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich. Mieszkańcy coraz mniej się spotykają nawzajem- odwiedzają dlatego takie spotkania są potrzebne, zaznaczył radny Bronisław Dratwa. Wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tegoż spotkania dziękujemy.

spotkanie noworoczneSołectwo Burkatów zaprasza mieszkańców Burkatowa na Spotkanie Noworoczne, które odbędzie się w dniu 12 stycznia 2019r. o godz. 17 00 w świetlicy wiejskiej w Burkatowie. Serdecznie zapraszają; Sołtys, radny gminy Świdnica oraz Rada Sołecka.

smieci

Z dniem 1 stycznia 2019r. na terenie wsi Burkatów zostaną zlikwidowane pojemniki na plastik,szkło i papier. W związku z tym apelujemy o niepozostawianie śmieci w tych miejscach. Każdy mieszkaniec ma obowiązek posiadania kubła i segregacji w miejscu zamieszkania. Ewentualne podrzucanie śmieci będzie karane (wieś jest monitorowana). Nowy harmonogram wywozu śmieci na rok 2019 r. Jest po prawej stronie naszej witryny. Jeżeli wyświetla się stary harmonogram- odśwież stronę.

odpadyWychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców gminy, już od 22 sierpnia br. odpady wielkogabarytowe będą odbierane w dogodniejszy dla odbiorców sposób - spod domu. Wystarczy tylko ten fakt zgłosić telefonicznie. Zachęcamy do szczegółowego zapoznania się z nowymi zasadami i harmonogramem odbiorów.
Odpady wielkogabarytowe będą odbierane wyłącznie po wcześniejszym telefonicznym zgłoszeniu adresu odbioru do Urzędu Gminy Świdnica.
Telefon: 74 852 30 67, 74 852 12 26, 74 852 24 88  wew. 310 lub 320.
Odpady należy wystawiać przed domem w terminach odbioru zgodnych z harmonogramem.
Termin i godzina przyjmowania telefonicznego zgłoszenia dla Burkatowa:
4 – 10 września 2018 r.(8:00-15:00).
Termin odbioru odpadów (odpady należy wystawiać do środy do godz. 6:00 !!!)
12 września 2018 r. (środa)

male festyn2 czerwca na boisku w Burkatowie, odbył się Festyn Rodzinny połączony z „Przeglądem Folklorystycznym nad Bystrzycą”. Głównym organizatorem była Gmina Świdnica a pomagały wszystkie organizacje z naszej miejscowości. Atrakcji nie brakowało przygotowanych było dużo konkurencji sportowych, dmuchane zamki, przejażdżki konne. Zjazd na linie jak również pływanie na pontonie to atrakcje przygotowane przez OSP Burkatów. Zarówno dzieci jak i dorośli mogli znaleźć coś dla siebie. Dużym zainteresowaniem cieszyły się występy zespołów folklorystycznych w ramach wspomnianego przeglądu. Wieczorem do zabawy zachęcał zespół JUMPER - uczestnik programu muzycznego Must Be The Music. Festyn rodzinny zakończył się zabawą taneczną.

 

soltys

Sołtys wsi Burkatów zawiadamia, że będzie przyjmować wpłaty na podatek: dnia 14.03.2018 (środa) w godz. 17.00 -19.00 w Remizie OSP oraz dnia 15.03.2018 (czwartek) w godz. 17.00 - 19.00 w Świetlicy Wiejskiej (przy boisku).
Zapraszamy.

odpadyW dniach od 27 do 28 marca 2018r.. W Burkatowie koło sklepu przy remizie odbędzie się kolejna zbiórka sprzętu RTV/AGD, odpadów wielkogabarytowych (meble, wersalki itp.), opakowań po dezodorantach, zużytych baterii i akumulatorów. Odpady należy wystawiać w godzinach od 16:00 we wtorek do 6:00 rano w środę.

 

jaselkaSołtys oraz Rada Sołecka zaprasza wszystkich mieszkańców naszej miejscowości na Spotkanie Noworoczne, które odbędzie się 28 stycznia 2018r. (niedziela) o godzinie 17 00 w Świetlicy Wiejskiej. W programie Jasełka, poczęstunek. Na spotkaniu obecna będzie Pani Wójt Gminy Świdnica Teresa Mazurek.

maraton malePo raz trzeci trasa RST Półmaratonu Świdnickego biegła przez naszą miejscowość. Na mecie i tym razem nie było niespodzianki całe podium zajęli zawodnicy z Kenii i to zarówno wśród panów jak i pań. Z mężczyzn okazał się najlepszy Kimaiyo Hillary z czasem1:03:37, z kolei wśród pań najlepsza była Christine Moraa Oigo z czasem 1:17:59. Wśród zawodników oczywiście nie zabrakło naszych mieszkańców , jak również znajomych z okolicznych miejscowości. Zapraszamy do oglądania zdjęć z półmaratonu. Szczegółowe wyniki można znaleźć na stronie organizatora http://polmaraton.swidnica.pl/.Zawody bardzo sympatyczne zawodnicy przybijali sobie piątki z kibicami, uśmiech na twarzy to wręcz nieodzowny atrybut uczestników. Podziękowania od uczestników dla kibiców i odwrotnie. Zapraszamy do Burkatowa za rok.

 

Harmonogram wywozu śmieci 2019r.

smieci male

Poprzednia nasza strona 2005r.-2014r.

Strona naszej parafii

parafia

Copy Right © 2015 Burkatów