• 1

  1

 • 2

  2

 • 3

  3

 • 4

  4

 • 5

  5

 • 6

  6

Pogoda

Login Form

zamek w burkatowieDrodzy mieszkańcy!!!!! Sołectwo Burkatów zostało zgłoszone do konkursu "Piękna Wieś Dolnośląska 2021" w kategorii Najpiękniejsza Wieś.
Konkursorganizowany jest już po raz trzynasty.Tegoroczna edycja przebiega w dwóch kategoriach:
"Najpiękniejsza Wieś"
"Najlepsze przedsięwzięcie Odnowy Wsi".
Celem konkursu jest promowanie działalności społeczności lokalnych w ramach programu Odnowy Dolnośląskiej Wsi.
Chcielibyśmy Was prosić o pomoc w uporządkowaniu wsi, w miarę możliwości o wykoszenie traw i posprzątanie koło waszych posesji. Komisji spodziewamy się 5-6.08 2021. Bardzo prosimy Was o wsparcie. Wspólnie powalczmy o ten zaszczytny tytuł.

kino

005A4283aMinął tydzień od dużej imprezy w Burkatowie „Dolnośląski Weekend z Questami połączony z rekonstrukcją Bitwy pod Burkatowem” więc czas na podsumowanie. Piątek rozpoczęliśmy przejściem nowym questem „ O walecznych pod Burkatowem” z dreszczykiem emocji, poświęconym głównie bitwie z 1762r. Pierwsze przejście o godz. 21⁰⁰ następne z lekkim opóźnieniem o 22 w asyście wojsk z pochodniami. Na trasie napotkaliśmy różne scenki, które dodały uroku nocnemu zwiedzaniu,a nawiązywały do legend o duchach i różnych zmorach. Sobota przepełniona wieloma atrakcjami, z samego rana wojsko udało się pod pomnik w lesie koło Modliszowa, gdzie Sowiogórskie Towarzystwo Historyczno Krajoznawcze ufundowało tablicę z opisem działań bitewnych oraz ławeczkę dla odwiedzających turystów. Od 14 ruszył festyn z atrakcjami, wiele stoisk z swojskim jedzeniem, występ mażoretek, spotkanie z wice-mistrzem Świata w kulturystyce mieszkańcem naszej miejscowości Michałem Kurowskim, warsztaty dla dzieci prowadzone przez firmę Olivier, cały dział poświęcony Qestom, pływanie pontonem po stawie. Jednak głównym punktem festynu była rekonstrukcja „Bitwy pod Burkatowem” która zgromadziła potężną publiczność. Wieczorem można było potańczyć przy muzyce dj. Marqsa, a po zapadnięciu zmierzchu nocny pokaz światła i ognia czyli podświetlony balon naszego sołtysa Adama Praska i nocne strzelanie z armat nad stawem. Tak duże przedsięwzięcie nie odbyło by się gdyby nie zaangażowanie Gminy Świdnica, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Świdnicy, Dział Rolnictwa i Ochrony Środowiska, Krzysztof Szustka (opiekun Questów na Dolnym Śląsku) oraz Gminnego Koła PTTK Teraz Sudety, Sowiogórskie Towarzystwo Historyczno Krajoznawcze. Wszystkie organizacje z Burkatowa czyli Rada Sołecka z sołtysem Adamem Prask, Grupa Odnowy Wsi, Koło Gospodyń Wiejskich, Klub Sportowy Gryf, Ochotnicza Straż Pożarna, Stowarzyszenie na rzecz rozwoju wsi Burkatów. Podziękowania należą się też sponsorom i osobom które bezinteresownie pomogły przy organizacji; Adam Bekas, Stanisław Bekas, Stanisław Danisiewicz, Jacek Błaszczyk Sklep przy Remizie, Dorota i Piotr Darasz Mobilna Myjnia Parowa, Jan Grzechynka, Mieczysław Kadela. Sołectwo Gogołów przygotowało super żurek dla wojska. Podziękowania również dla przyjaciół z grup rekonstrukcyjnych za wspaniałe widowisko. Szczególne podziękowania dla Justyny Sara-Hryncyszyn, która była motorem napędowym przy organizacji jak również podczas całego festynu od początku do końca.Dziękuję koledze Grzegorzowi Michalakowi za piękne zdjęcia. W imieniu organizatorów dziękuję jeżeli kogoś pominąłem to proszę wybaczyć ale nie sposób wszystkich przyjaznych osób spamiętać.

Piotr Kulak

8973Rodzinny Dzień Dziecka, który odbył się przy Świetlicy Wiejskiej pod hasłem, „Mali Kreatywni” za nami. Kreatywne warsztaty dla dużych i małych organizowane przez GOKSIR, konkurencje sportowo- rekreacyjne, słodka kawiarenka frytki, hot-dogi ,zamki dmuchane, piniata, nasza straż pożarna udostępniła wóz bojowy można było poczuć się strażakiem i wiele innych atrakcji czekało na naszych najmłodszych. Dużo dobrej zabawy przy muzyce, zapewniał DJ. Marqs. W trakcie festynu ogłoszono wyniki konkursu plastycznego „Moje Marzenie”. W kategorii 3-6 lat dwa pierwsze miejsca przyznano Hani Rymkiewicz i Henrykowi Jabczykowi. Wyróżnienia Antoś Borkowski, Nikola Badowska i Zosia Dratwa. Kategoria 7-10 lat I miejsca Julia Bawoł ,Kacper Rzeszut wyróżnienia Zuzanna Borkowska, Natalia Jabczyk. W kategorii trzeciej pierwsze miejsca zajęły Zofia Bekas i Oliwia Koszyk a wyróżnienie trafiło do Julii Badowskiej. Festyn został zorganizowany dzięki pomocy i współpracy Pani Wójt Gminy Świdnica Teresy Mazurek, Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Świdnicy, Sołectwo Burkatów, KGW Burkatów, OSP Burkatów, Grupa Odnowy Wsi Burkatów. Wspaniałe nagrody ufundowali nasi sponsorzy: ICE PRO centrum chłodnictwa i klimatyzacji w Świdnicy,  Agencja Turystyczna X- wakacje Roman Kuc, Mechanika Pojazdowa Adam Prask, Hurtownia Budowlana Dag- Rob z Burkatowa. Słodycze i lody zapewnił „Sklep przy Remizie” Jacek Błaszczyk. Oprawa muzyczna DJ Marqs. Ponadto wejściówki do bardzo ciekawych miejsc ufundowały nam Kopalnia Złota w Złotym Stoku, Twierdza Srebrna Góra w Srebrnej Górze, Zamek Grodno w Zagórzu Śląskim. Za wzorową organizację w imieniu dzieci dziękujemy organizatorom, a sponsorom za możliwość obdarowania dzieci wspaniałymi nagrodami, jak również możliwością zobaczenia w gronie rodzinnym ciekawych miejsc naszej pięknej okolicy. Uśmiech  a nawet łzy szczęścia dzieci, to widok który motywuje do dalszych działań organizatorów.

dzie dziecka

male

WYNIKI KONKURSU

Kategoria do 12 lat

- 1 miejsce – Natan Wróbel

- 2 miejsce -Natalia Przylasko

- 3 miejsce – Maja Hryncyszyn

Kategoria od 13 do 16 lat

- 1 miejsce – Jakub Dratwa

W tej kategorii mamy jeszcze jedno zgłoszenie z poza Gminy, ale za piękną pracę postanowiliśmy ją nagrodzić.

Nagroda trafia do Oli Kośkiewicz.

Kategoria od 16 lat

- 1 miejsce - Renata Tomaszewska

- 2 miejsce - Alicja Bekas

- 3 miejsce - Cecylia Mrocheń-Danisiewicz

Nagrody dostarczymy 24.03.2021r około godz. 19.00

Dziękujemy za nadesłane prace. Kartki konkursowe zostaną dostarczone naszym seniorom, na pewno sprawią miłą niespodziankę.

Sponsorem nagród jest Biuro Turystyczne Malwa oraz Rada Sołecka Burkatowa

Nadesłane prace.

Spływają do nas kolejne perełki w postaci starych zdjęć i dokumentów, po raz kolejny apelujemy do państwa o przeszukanie swoich archiwów, szuflad, albumów, zorganizujmy sobie niepowtarzalny „Powrót do przeszłości z Burkatowa i okolic” Zdjęcia i dokumenty opublikujemy na stronie www.burkatow.com . Materiały można przynosić do Ryszarda Dutkowskiego „Świetlica Wiejska” od poniedziałku do piątku w godzinach 16ºº - 20ºº lub przesłać skany na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. . Można też bezpośrednio do mnie -Piotr Kulak. Mamy oczywiście więcej zdjęć ale celowo prezentujemy po kilka aby państwa zachęcić do udostępnienia swoich zasobów.

4 04 1976

04-04-1976r. poświęcenie nowych dzwonów w Bystrzycy Górnej, stół pod dzwony robił mój tato Edward Kulak.

124

Oprysk z samolotu pól RSP Burkatów.

141

Młyn Burkatów po prawej Stanisław Migas wieloletni sołtys Burkatowa, może ktoś poznaje inne osoby ze zdjęcia?

143

Bardzo cenny dokument otrzymaliśmy od Czesława Knapika, świadectwo ukończenia wyszkolenia na pierwszy stopień strażaka ochotnika.

145Skan otrzymany od Ryszarda Dudkowskiego, zdjęcie pozyskane od rodziny z Niemiec, która mieszkała w Burkatowie, na zdjęciu transformator i kładka koło remizy.

 

male skanW mroźne zimowe wieczory rodzą się różne ciekawe pomysły. Jednym z nich jest galeria starych zdjęć z naszej małej ojczyzny czyli Burkatowa. Pomysł zrodził się w głowie naszego nieocenionego Ryszarda Dudkowskiego. Parę dni temu telefon do mnie, Piotr przyjdź musimy porozmawiać. Jeżeli chodzi o historię a częścią jej są właśnie stare zdjęcia, to mi dwa razy nie trzeba powtarzać. Od rozmowy przeszliśmy szybko do działania, mamy już dość sporo skanów właśnie z terenu Burkatowa. Oczywiście nie chcemy się zamknąć tylko w obrębie naszej miejscowości. Przyjmiemy każde zdjęcie również z okolic. I tutaj prośba do naszych czytelników, jeżeli posiadacie ciekawe fotki może jakieś dokumenty to proszę o kontakt, ze mną ( Piotr Kulak) bądź z Ryszardem Dudkowskim. Ryszard jest od poniedziałku do piątku w godzinach 16ºº-20ºº w Świetlicy Wiejskiej. Można też przesłać skany na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. . Zdjęcia chcemy zamieścić na naszej stronie www.burkatow.com jak również najciekawsze wyeksponujemy na tablicach w świetlicy. Zachęcam do przeglądnięcia swoich albumów i podzielenie się niejednokrotnie perełkami, które zalegają w szufladach naszych szaf. Dla pobudzenia zmysłów i zachęty zamieszczam dwa zdjęcia, które zrobił nieżyjący już pan Stanisław Dratwa znany właśnie z pięknej pasji jaką jest fotografia.

02

Piękne zdjęcie składu ciągniętego przez tendrzaka Tkt 48, zrobione w okolicach budowanego przystanku kolejowego i niespotykane już snopy zboża.

01

Autor tych zdjęć, pasjonat fotografii pan Stanisław Dratwa, przy tablicy z nazwą naszej miejscowości.

5510

Sowiogórskie Towarzystwo Historyczno Krajoznawcze z siedzibą w Srebrnej Górze w ostatni weekend zorganizowało piknik historyczny w Lutomi aby uczcić 258 rocznicę Bitwy pod Burkatowem i Lutomią. Do stowarzyszenia dołączyły grupy rekonstrukcji historycznej z Sobótki, Świdnicy, Nysy, Kłodzka oraz kolega z Czech z Twierdzy Jozefov z moździerzem wiwatowym, oraz Stowarzyszenie Wrocławska Grupa Poszukiwawcza. Większość uczestników to pasjonaci historii więc nie próżnowaliśmy, jako gospodarze już w sobotę zaprowadziliśmy chętnych pod pomnik upamiętniający szczęśliwe ocalanie króla Prus Wilhelma. W niedzielę o godzinie dziesiątej, udaliśmy się, na zbocze Góry Grzybina, gdzie nasze stowarzyszenie w 2015r. wstawiło replikę pomnika upamiętniającego bitwę z 1762r. (oryginał został skradziony około 2001r.) do kompletu ustawiliśmy jeszcze tablicę informacyjną z opisem wydarzeń, które miały tu miejsce oraz ławeczkę dla odwiedzających. W asyście turystów oraz grup w mundurach z XVIII i XIX wieku oddaliśmy salwę honorową, z muszkietów czarnoprochowych jak i z małej armaty wiwatowej. Następnie wróciliśmy do obozu wojsk gdzie można było skosztować strawy wojskowej z kuchni polowej, zobaczyć jak wyglądał obóz oraz pokazy artylerii. W organizacji pikniku jak również przy ustawieniu tablicy oraz ławeczki pomogli; Nadleśnictwo Świdnica, Nadleśniczy Roman Bereźnicki, GOKSiR Dyrektor Krzysztof Jas, Pani Sołtys wraz z Radą Sołecką Lutomi Górnej oraz liczni mieszkańcy, Andrzej Chmiel radny z Lutomi, Bronisław Dratwa radny z Burkatowa, masarnia Gawrycki z Bielawy, OSP Burkatów, dziękujemy. W planach mamy jeszcze oznaczenie drogi do pomnika, który jest w lesie około trzech kilometrów od zabudowań Lutomi Górnej i jest trudny do odnalezienia. O wydarzeniu piszemy również na naszym profilu  Facebooka

 

ogrod

Drodzy mieszkańcy Burkatowa.
My nie czekamy i nie narzekamy w tej trudnej sytuacji Epidemicznej , tylko DZIAŁAMY !
Sołtys Wsi Burkatów Adam Prask, Rada Sołecka wraz Kołem Gospodyń Wiejskich jest w trakcie przygotowań pakietu epidemiologicznego dla mieszkańców wsi Burkatów.
Płyn do dezynfekcji, rękawice ochronne oraz maseczki wielokrotnego użytku, które szyją panie z Koła Gospodyń Wiejskich.
Gdy będziemy gotowi, zamieścimy komunikat o sposobie dostarczenia pakietów dla każdego z państwa.
Życzymy Wam wszystkim, zdrowych , wesołych świąt Wielkanocnych.

Zwracamy się z prośbą do chętnych osób , które pomogły by nam szyć maseczki. Nasze Koło Gospodyń jest 100% zaangażowane w szycie, ale każda dodatkowa para rąk przyda się, aby przyspieszyć dostarczenie dla państwa pakietów.
Przypominamy że od czwartku 16.04.2020r. zakrycie twarzy będzie obowiązkowe w miejscach publicznych.
Osoby chcące wspomóc szycie maseczek, proszę zgłosić chęć do pań:
Katarzyna Dratwa- 530934194
Monika Koszyk -794401607
Pozdrawiamy

 

Witam Państwa.
Wcześniejszy plakat informacyjny zawierał błędną godzinę. 

SPOTKANIE NOWOROCZNE ODBĘDZIE SIĘ O GODZ. 18.00 !!!

Serdecznie zapraszamy.

 

spotkanie Noworoczne2020 kopia

 

 

2275Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej (w tradycji ludowej zwane Bożym Ciałem) jest to święto obchodzone przez Katolików ku czci Najświętszego Sakramentu. Jest to święto obowiązujące Katolików do uczestniczenia w tym dniu we mszy świętej.
W Polsce Boże Ciało zostało ustanowione dniem wolnym od pracy. Boże Ciało jest świętem obchodzonym 60 dni po Wielkanocy, dlatego jest to święto ruchome.
W Polsce tradycyjne uroczystości związane ze świętem Bożego Ciała obejmują mszę świętą, po której następuje procesja do specjalnie zbudowanych na ten cel czterech ołtarzy. Przy każdym z ołtarzy odczytywany jest fragment jednej z czterech Ewangelii, opowiadający o Eucharystii. W uroczystej procesji biorą udział wierni, często ubrani w ludowe stroje. Dzieci posypują drogę procesji kwiatami, niesione są święte obrazy i śpiewane pieśni ku czci Najświętszego Sakramentu.
W tym roku msza święta odprawiona została koło świetlicy wiejskiej w Burkatowie. Na mszy świętej została poświęcona figura Matki Boskiej Fatimskiej ufundowana przez parafian, która w uroczystej procesji przewieziona została do kapliczki koło mostu w Burkatowie. Następnie procesja udała się w kierunku młyna gdzie na wysokości remizy był drugi ołtarz. Trzeci ołtarz zlokalizowany był koło byłej piekarni a ostatni czwarty koło remizy. Zapraszamy do galerii zdjęć.

2048

Warsztaty ekologiczne, z konstruowania latawców, tworzenia biżuterii, lemolandia, mecze BUMPER BALL, gry i zabawy sportowe, pokazy jednostki OSP, występy zespołów folklorystycznych, pływanie pontonem a na koniec zabawa taneczna którą poprowadzi DJ MARQUS. To właśnie dla dzieci organizatorzy  przygotowali najwięcej atrakcji, choć i dorośli mogli znaleźć coś dla siebie.

XII Przegląd folklorystyczny „Śpiewanie nad Bystrzycą” otworzył występ Mażoretek z Pszenna. Na scenie zaprezentowało się kilkanaście zespołów ludowych, a wśród nich Zespół „Bystrzyca” związany z Przeglądem od samego początku. Mimo upału artyści czarowali gości swoim śpiewem, pięknem strojów ludowych, temperamentem i pełnym energii występem na scenie.

Równolegle na płycie boiska sportowego odbywał się festyn rodzinny. Najwięcej atrakcji przygotowano z myślą o dzieciach. Pływanie pontonem, warsztaty z konstruowania latawców, tworzenia biżuterii, zjazdy na linie w asyście OSP Burkatów, dmuchane zamki czy mecze BUMPER BALL przyciągały jak magnes najmłodszych uczestników rodzinnego świętowania w Burkatowie. Spragnieni odpoczynku rodzice mogli się zrelaksować przygotowując lemoniadę według własnego uznania i odpocząć na leżakach.  Atrakcją festynu było również losowanie kuponów na lot balonem.

Do wspólnego, rodzinnego świętowania zapraszali: wójt gminy Teresa Mazurek, Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji, sołectwo Burkatów, KGW Burkatów, OSP Burkatów i LZS Świdnica.

Na koniec zaprezentowali się członkowie grupy rekonstrukcyjnej z „Sowiogórskiego Towarzystwa Historyczno-Krajoznawczego” w Srebrnej Górze, którzy w upale w pełnym umundurowaniu udali się pod pomnik upamiętniający „Bitwę pod Burkatowem” następnie oddali salwę z broni czrnoprochowej na zakończenie przeglądu folklorystycznego.

Harmonogram wywozu śmieci 2021r.

smieci 2021male

Poprzednia nasza strona 2005r.-2014r.

Strona naszej parafii

parafia

Copy Right © 2015 Burkatów