• 1

  1

 • 2

  2

 • 3

  3

 • 4

  4

 • 5

  5

 • 6

  6

Pogoda

Login Form

male skanW mroźne zimowe wieczory rodzą się różne ciekawe pomysły. Jednym z nich jest galeria starych zdjęć z naszej małej ojczyzny czyli Burkatowa. Pomysł zrodził się w głowie naszego nieocenionego Ryszarda Dudkowskiego. Parę dni temu telefon do mnie, Piotr przyjdź musimy porozmawiać. Jeżeli chodzi o historię a częścią jej są właśnie stare zdjęcia, to mi dwa razy nie trzeba powtarzać. Od rozmowy przeszliśmy szybko do działania, mamy już dość sporo skanów właśnie z terenu Burkatowa. Oczywiście nie chcemy się zamknąć tylko w obrębie naszej miejscowości. Przyjmiemy każde zdjęcie również z okolic. I tutaj prośba do naszych czytelników, jeżeli posiadacie ciekawe fotki może jakieś dokumenty to proszę o kontakt, ze mną ( Piotr Kulak) bądź z Ryszardem Dudkowskim. Ryszard jest od poniedziałku do piątku w godzinach 16ºº-20ºº w Świetlicy Wiejskiej. Można też przesłać skany na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. . Zdjęcia chcemy zamieścić na naszej stronie www.burkatow.com jak również najciekawsze wyeksponujemy na tablicach w świetlicy. Zachęcam do przeglądnięcia swoich albumów i podzielenie się niejednokrotnie perełkami, które zalegają w szufladach naszych szaf. Dla pobudzenia zmysłów i zachęty zamieszczam dwa zdjęcia, które zrobił nieżyjący już pan Stanisław Dratwa znany właśnie z pięknej pasji jaką jest fotografia.

02

Piękne zdjęcie składu ciągniętego przez tendrzaka Tkt 48, zrobione w okolicach budowanego przystanku kolejowego i niespotykane już snopy zboża.

01

Autor tych zdjęć, pasjonat fotografii pan Stanisław Dratwa, przy tablicy z nazwą naszej miejscowości.

5510

Sowiogórskie Towarzystwo Historyczno Krajoznawcze z siedzibą w Srebrnej Górze w ostatni weekend zorganizowało piknik historyczny w Lutomi aby uczcić 258 rocznicę Bitwy pod Burkatowem i Lutomią. Do stowarzyszenia dołączyły grupy rekonstrukcji historycznej z Sobótki, Świdnicy, Nysy, Kłodzka oraz kolega z Czech z Twierdzy Jozefov z moździerzem wiwatowym, oraz Stowarzyszenie Wrocławska Grupa Poszukiwawcza. Większość uczestników to pasjonaci historii więc nie próżnowaliśmy, jako gospodarze już w sobotę zaprowadziliśmy chętnych pod pomnik upamiętniający szczęśliwe ocalanie króla Prus Wilhelma. W niedzielę o godzinie dziesiątej, udaliśmy się, na zbocze Góry Grzybina, gdzie nasze stowarzyszenie w 2015r. wstawiło replikę pomnika upamiętniającego bitwę z 1762r. (oryginał został skradziony około 2001r.) do kompletu ustawiliśmy jeszcze tablicę informacyjną z opisem wydarzeń, które miały tu miejsce oraz ławeczkę dla odwiedzających. W asyście turystów oraz grup w mundurach z XVIII i XIX wieku oddaliśmy salwę honorową, z muszkietów czarnoprochowych jak i z małej armaty wiwatowej. Następnie wróciliśmy do obozu wojsk gdzie można było skosztować strawy wojskowej z kuchni polowej, zobaczyć jak wyglądał obóz oraz pokazy artylerii. W organizacji pikniku jak również przy ustawieniu tablicy oraz ławeczki pomogli; Nadleśnictwo Świdnica, Nadleśniczy Roman Bereźnicki, GOKSiR Dyrektor Krzysztof Jas, Pani Sołtys wraz z Radą Sołecką Lutomi Górnej oraz liczni mieszkańcy, Andrzej Chmiel radny z Lutomi, Bronisław Dratwa radny z Burkatowa, masarnia Gawrycki z Bielawy, OSP Burkatów, dziękujemy. W planach mamy jeszcze oznaczenie drogi do pomnika, który jest w lesie około trzech kilometrów od zabudowań Lutomi Górnej i jest trudny do odnalezienia. O wydarzeniu piszemy również na naszym profilu  Facebooka

 

ogrod

Drodzy mieszkańcy Burkatowa.
My nie czekamy i nie narzekamy w tej trudnej sytuacji Epidemicznej , tylko DZIAŁAMY !
Sołtys Wsi Burkatów Adam Prask, Rada Sołecka wraz Kołem Gospodyń Wiejskich jest w trakcie przygotowań pakietu epidemiologicznego dla mieszkańców wsi Burkatów.
Płyn do dezynfekcji, rękawice ochronne oraz maseczki wielokrotnego użytku, które szyją panie z Koła Gospodyń Wiejskich.
Gdy będziemy gotowi, zamieścimy komunikat o sposobie dostarczenia pakietów dla każdego z państwa.
Życzymy Wam wszystkim, zdrowych , wesołych świąt Wielkanocnych.

Zwracamy się z prośbą do chętnych osób , które pomogły by nam szyć maseczki. Nasze Koło Gospodyń jest 100% zaangażowane w szycie, ale każda dodatkowa para rąk przyda się, aby przyspieszyć dostarczenie dla państwa pakietów.
Przypominamy że od czwartku 16.04.2020r. zakrycie twarzy będzie obowiązkowe w miejscach publicznych.
Osoby chcące wspomóc szycie maseczek, proszę zgłosić chęć do pań:
Katarzyna Dratwa- 530934194
Monika Koszyk -794401607
Pozdrawiamy

 

Witam Państwa.
Wcześniejszy plakat informacyjny zawierał błędną godzinę. 

SPOTKANIE NOWOROCZNE ODBĘDZIE SIĘ O GODZ. 18.00 !!!

Serdecznie zapraszamy.

 

spotkanie Noworoczne2020 kopia

 

 

2275Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej (w tradycji ludowej zwane Bożym Ciałem) jest to święto obchodzone przez Katolików ku czci Najświętszego Sakramentu. Jest to święto obowiązujące Katolików do uczestniczenia w tym dniu we mszy świętej.
W Polsce Boże Ciało zostało ustanowione dniem wolnym od pracy. Boże Ciało jest świętem obchodzonym 60 dni po Wielkanocy, dlatego jest to święto ruchome.
W Polsce tradycyjne uroczystości związane ze świętem Bożego Ciała obejmują mszę świętą, po której następuje procesja do specjalnie zbudowanych na ten cel czterech ołtarzy. Przy każdym z ołtarzy odczytywany jest fragment jednej z czterech Ewangelii, opowiadający o Eucharystii. W uroczystej procesji biorą udział wierni, często ubrani w ludowe stroje. Dzieci posypują drogę procesji kwiatami, niesione są święte obrazy i śpiewane pieśni ku czci Najświętszego Sakramentu.
W tym roku msza święta odprawiona została koło świetlicy wiejskiej w Burkatowie. Na mszy świętej została poświęcona figura Matki Boskiej Fatimskiej ufundowana przez parafian, która w uroczystej procesji przewieziona została do kapliczki koło mostu w Burkatowie. Następnie procesja udała się w kierunku młyna gdzie na wysokości remizy był drugi ołtarz. Trzeci ołtarz zlokalizowany był koło byłej piekarni a ostatni czwarty koło remizy. Zapraszamy do galerii zdjęć.

2048

Warsztaty ekologiczne, z konstruowania latawców, tworzenia biżuterii, lemolandia, mecze BUMPER BALL, gry i zabawy sportowe, pokazy jednostki OSP, występy zespołów folklorystycznych, pływanie pontonem a na koniec zabawa taneczna którą poprowadzi DJ MARQUS. To właśnie dla dzieci organizatorzy  przygotowali najwięcej atrakcji, choć i dorośli mogli znaleźć coś dla siebie.

XII Przegląd folklorystyczny „Śpiewanie nad Bystrzycą” otworzył występ Mażoretek z Pszenna. Na scenie zaprezentowało się kilkanaście zespołów ludowych, a wśród nich Zespół „Bystrzyca” związany z Przeglądem od samego początku. Mimo upału artyści czarowali gości swoim śpiewem, pięknem strojów ludowych, temperamentem i pełnym energii występem na scenie.

Równolegle na płycie boiska sportowego odbywał się festyn rodzinny. Najwięcej atrakcji przygotowano z myślą o dzieciach. Pływanie pontonem, warsztaty z konstruowania latawców, tworzenia biżuterii, zjazdy na linie w asyście OSP Burkatów, dmuchane zamki czy mecze BUMPER BALL przyciągały jak magnes najmłodszych uczestników rodzinnego świętowania w Burkatowie. Spragnieni odpoczynku rodzice mogli się zrelaksować przygotowując lemoniadę według własnego uznania i odpocząć na leżakach.  Atrakcją festynu było również losowanie kuponów na lot balonem.

Do wspólnego, rodzinnego świętowania zapraszali: wójt gminy Teresa Mazurek, Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji, sołectwo Burkatów, KGW Burkatów, OSP Burkatów i LZS Świdnica.

Na koniec zaprezentowali się członkowie grupy rekonstrukcyjnej z „Sowiogórskiego Towarzystwa Historyczno-Krajoznawczego” w Srebrnej Górze, którzy w upale w pełnym umundurowaniu udali się pod pomnik upamiętniający „Bitwę pod Burkatowem” następnie oddali salwę z broni czrnoprochowej na zakończenie przeglądu folklorystycznego.

Warsztaty ekologiczne, z konstruowania latawców, tworzenia biżuterii, lemolandia, mecze BUMPER BALL, gry i zabawy sportowe, pokazy jednostki OSP, a na koniec zabawa taneczna którą poprowadzi DJ MARQUS. Te i wiele innych atrakcji czekają na wszystkich chętnych, którzy w sobotę 15 czerwca o godz. 14.30 zawitają do Burkatowa na Festyn Rodzinny oraz XII Przegląd Folklorystyczny „Śpiewanie nad Bystrzycą”. Do wspólnego, rodzinnego świętowania zapraszają: wójt gminy Teresa Mazurek, Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji, sołectwo Burkatów, KGW Burkatów, OSP Burkatów i LZS Świdnica.

festynburkatow1

sprzatanie male

150Miłośnicy kolei jak również mieszkańcy Burkatowa z pewnością wiedzą już, że linia kolejowa ze Świdnicy Kraszowice do Jedliny Zdrój jest w remoncie, a więc już w niedługim czasie możemy spodziewać się składów pasażerskich. Wiemy już, że w Burkatowie powstanie przystanek, dlatego zapewne wielu z nas będzie korzystało z tego środka lokomocji. Na dzień dzisiejszy do Bystrzycy Dolnej są już ułożone nowe tory a w Burkatowie jak również Bystrzycy Górnej trwają prace przy usuwaniu drzew i krzewów. Zdjęcia zrobione od stacji Bystrzyca Górna do mostu przy Kruczej Skale w Lubachowie. Zapraszam do galerii.

 

soltys27 lutego 2019r. o godzinie 18 00 w Świetlicy Wiejskiej w Burkatowie zostanie przeprowadzony wybór Sołtysa oraz Rady Sołeckiej. Prawo wybierania (czynne prawo wyborcze) sołtysa i członków rady sołeckiej ma każdy obywatel polski, który najpóźniej w dniu wyborów kończy 18 lat i stale mieszka na obszarze sołectwa. Wszystkich mieszkańców naszej miejscowości zapraszamy do udziału w wyborach.

odpadyOd 6 marca do 10 kwietnia na terenie 33 sołectw gminy Świdnica przeprowadzona zostanie zbiórka odpadów wielkogabarytowych (meble, dywany, wykładziny, wanny itp.) i zużytego sprzętu RTV/AGD, (radia telewizory, monitory, lodówki, pralki, odkurzacze itp.). Wzorem roku ubiegłego odpady będą odbierane spod miejsca zamieszkania, po wcześniejszym telefonicznym zgłoszeniu adresu odbioru do Urzędu Gminy Świdnica.
Odpady wielkogabarytowe będą odbierane wyłącznie po wcześniejszym telefonicznym zgłoszeniu do Urzędu Gminy Świdnica adresu odbioru. Nr tel. 74 852 30 67, 74 852 12 26, 74 852 24 88 wew. 310 lub 320.
Odpady należy wystawiać przed domem w terminach odbioru zgodnych z harmonogramem, po wcześniejszym telefonicznym zgłoszeniu.
Termin odbioru odpadów dla Burkatowa 27 marca 2019r.(odpady należy wystawiać do środy do godz. 6:00 !!!)
Termin i godziny przyjmowania telefonicznego zgłoszenia dla Burkatowa 19-25 marca 2019r. (od 7:00 do 15: 00)

male spotkanie noworoczneTradycyjnie już w styczniu sołtys wraz z radą sołecką zaprosił wszystkich mieszkańców naszej miejscowości na spotkanie noworoczne. Mieszkańcy Burkatowa licznie przybyli na spotkanie oraz zaproszeni goście: wójt gminy Teresa Mazurek, przewodnicząca Rady Regina Adamska i sekretarz Jadwiga Generowicz. Gości przywitał sołtys a zarazem radny Gminy Świdnica Bronisław Dratwa. Występ kolędniczy Teatrzyku Pogwarki prowadzony przez panią Teresę Kmerę rozbawił całą publiczność, szczególnie wspaniała rola Żyda. Wójt Gminy pani Teresa Mazurek podkreśliła, że w Burkatowie czuje się wyjątkowo dobrze, a atmosfera świąt udzieliła się każdemu. Był czas na wspólne rozmowy, kolędowanie. Nie zabrakło pysznych potraw na stole, przygotowanych przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich. Mieszkańcy coraz mniej się spotykają nawzajem- odwiedzają dlatego takie spotkania są potrzebne, zaznaczył radny Bronisław Dratwa. Wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tegoż spotkania dziękujemy.

spotkanie noworoczneSołectwo Burkatów zaprasza mieszkańców Burkatowa na Spotkanie Noworoczne, które odbędzie się w dniu 12 stycznia 2019r. o godz. 17 00 w świetlicy wiejskiej w Burkatowie. Serdecznie zapraszają; Sołtys, radny gminy Świdnica oraz Rada Sołecka.

smieci

Z dniem 1 stycznia 2019r. na terenie wsi Burkatów zostaną zlikwidowane pojemniki na plastik,szkło i papier. W związku z tym apelujemy o niepozostawianie śmieci w tych miejscach. Każdy mieszkaniec ma obowiązek posiadania kubła i segregacji w miejscu zamieszkania. Ewentualne podrzucanie śmieci będzie karane (wieś jest monitorowana). Nowy harmonogram wywozu śmieci na rok 2019 r. Jest po prawej stronie naszej witryny. Jeżeli wyświetla się stary harmonogram- odśwież stronę.

odpadyWychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców gminy, już od 22 sierpnia br. odpady wielkogabarytowe będą odbierane w dogodniejszy dla odbiorców sposób - spod domu. Wystarczy tylko ten fakt zgłosić telefonicznie. Zachęcamy do szczegółowego zapoznania się z nowymi zasadami i harmonogramem odbiorów.
Odpady wielkogabarytowe będą odbierane wyłącznie po wcześniejszym telefonicznym zgłoszeniu adresu odbioru do Urzędu Gminy Świdnica.
Telefon: 74 852 30 67, 74 852 12 26, 74 852 24 88  wew. 310 lub 320.
Odpady należy wystawiać przed domem w terminach odbioru zgodnych z harmonogramem.
Termin i godzina przyjmowania telefonicznego zgłoszenia dla Burkatowa:
4 – 10 września 2018 r.(8:00-15:00).
Termin odbioru odpadów (odpady należy wystawiać do środy do godz. 6:00 !!!)
12 września 2018 r. (środa)

Harmonogram wywozu śmieci 2021r.

smieci 2021male

Poprzednia nasza strona 2005r.-2014r.

Strona naszej parafii

parafia

Copy Right © 2015 Burkatów