• 1

    1

  • 2

    2

  • 3

    3

  • 4

    4

  • 5

    5

  • 6

    6

Pogoda

Login Form

image0063W sobotę 8 lipca na boisku w Burkatowie odbyły się dwie duże imprezy. Pierwsza to X Przegląd folklorystyczny „Nad Bystrzycą”. Na jubileuszowy już przegląd przyjechały zespoły z całego Dolnego Śląska. Ludowe śpiewanie nagradzane było przez publiczność gromkimi brawami. Każdy zespół otrzymał za uczestnictwo dyplom oraz figurkę anioła stróża strażnika polskiej kultury. Na scenie zaprezentowały się następujące zespoły:
1. Zespół „Czerwone Róże” z Dobromierza
2. Zespół Folkowy „Dobromierzanie” z Dobromierza
3. Zespół „Złotokłose” z Gminy Kondratowice
4. Zespół „Lasowianie” z Pieńska
5. Zespół „Aster” z Gminy Kobierzyce
6. Teatrzyk Ludowy „Pogwarki” z Burkatowa
7. Zespół Śpiewaczy „Stokrotki” z Lutomi
8. Zespół Śpiewaczy „Kądziołeczka” z Lutomi


Po zespołach w barwnych strojach ludowych przyszedł czas na żołnierzy w niemniej kolorowych mundurach, czyli rekonstrukcja „Bitwy pod Burkatowem i Lutomią” W 255 rocznicę stoczenia owej bitwy przybyli do Burkatowa rekonstruktorzy z Czech i Polski aby uczcić wydarzenia z 21 lipca 1762r. Żołnierze do Burkatowa zawitali już w piątek rozbili obóz i odpoczywali, na terenie wsi można było zaobserwować patrole wojsk pruskich i austriackich. W sobotę rano część wojska udało się na wspólne zwiedzanie pola bitwy. Rekonstruktorzy przemaszerowali około 10 kilometrów z Burkatowa w okolice Modliszowa pod słupek upamiętniający bitwę a następnie zeszli lasem do Bystrzycy Górnej udając się na obóz. O godzinie 17 00 rozpoczęła się bitwa żołnierze odtworzyli następujący epizod, który wydarzył się autentycznie: „ Bitwa pod Burkatowem i Lutomią rozegrała się 21 lipca 1762r. między wojskami pruskimi a austriackimi. Bezpośrednio chodziło o zdobycie twierdzy świdnickiej jednak aby tego dokonać król Prus musiał wyprzeć wojska przeciwnika z terenów okalających Świdnicę. Wojska austriackie silnie obsadziły góry poczynając od Jedliny Zdrój przez Dziećmorowice Modliszów Burkatów aż po Lutomię (Twierdza Świdnica również obsadzona była przez Austriaków), a główne siły wojsk pruskich były skoncentrowane koło Wałbrzycha. Aby zaskoczyć wroga na wysokości Burkatowa, Fryderyk II zarządził wymarsz samodzielnego korpusu gen. Mollendorfa z okolic Poniatowa do Burkatowa. Jednak ,żeby dokonać tego niepostrzeżenie wojsko pruskie szerokim łukiem ominęło Świdnicę i przez Pogorzałę, Mokrzeszów, Wiśniową, Boleścin, Makowice dotarło do Burkatowa 20 lipca wieczorem. Po wyparciu Austriaków ze wsi, Prusacy całą noc okopywali potężną jak na ówczesne czasu artylerię składającą się z 55 dział i haubic. Atak na umocnione pozycje zaczął się 21 lipca zaraz po wschodzie słońca silnym ostrzałem artyleryjskim. Następnie ruszyła do boju piechota, okrążając jeden z szańców z dwóch stron, w wymianie ognia ginie kapitan Hugo von Hagen”.
Po przedstawieniu można było zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z żołnierzami, zobaczyć w świetlicy makietę przedstawiającą Bitwę pod Burkatowem, zwiedzić obóz. Żołnierze chętnie opowiadali o tamtych czasach jak i o samych zmaganiach, które się odbyły 255 lat temu.
Organizatorem obu imprez była Gmina Świdnica, Sowiogórskie Towarzystwo Historyczno-Krajoznawcze ze Srebrnej Góry jak również wszystkie organizacje i stowarzyszenia działające na terenie wsi Burkatów.

Galeria z przeglądu zespołów.

Galeria z rekonstrukcji bitwy.

Ciekawe zdjęcia z wesołym komentarzem ;-)

 

 

 

Harmonogram wywozu śmieci 2024 r.

 

male

Poprzednia nasza strona 2005r.-2014r.

Strona naszej parafii

parafia

Copy Right © 2015 Burkatów